Komunitní plánování sociálních služeb
a práce s veřejností aneb jak na to
Komunitní plánování je specifická metoda sociální práce, která se v posledních letech prosazuje v České republice v souvislosti se zpracováním střednědobých plánů sociálních služeb na místní úrovni (obvykle jako součást agendy obcí s rozšířenou působností). Metoda komunitního plánování vychází z principu spoluúčasti veřejnosti na rozhodování o budoucí podobě sociálních služeb na daném území. Předpoklad participace uživatelů sociálních služeb, popř. zájemců o užívání služeb, poskytovatelů sociálních služeb, ale i další odborné a laické veřejnosti, na vytváření střednědobých plánů rozvoje sociálních služeb je zakotven také v zákoně č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Praxe vytváření plánů rozvoje sociálních služeb naznačuje, že způsob uplatnění komunitního plánování, a zejména pak přístup k posilování role veřejnosti v procesu plánování sociálních služeb může být v jednotlivých obcích a městech značně odlišný. Vytvoření vhodného prostoru pro uživatele nebo budoucí uživatele sociálních služeb, další zainteresované subjekty a profesionály působící mimo sektor sociálních služeb, stejně jako pro širší veřejnost patří mezi nejnáročnější úkoly komunitního plánování (Kirst-Ashman, Huli, 2009). Součástí úspěšného využití metody komunitního plánování v praxi by proto mělo být promýšlení možností,jakposílit kompetence lidí, kteří se chtějí do plánování zapojit (Linhorst, Eckert a Hamilton in Kirst-Ashman, Huli, 2009), ale mají přirozené obavy z toho, zda vůbec zvládnou na plánování se podílet. Vzhledem k tomu, že veřejnost obvykle nemá - vcelku pochopitelně - hlubší povědomí o tom, co jsou vlastně sociální služby a co si pod tímto pojmem představit, je účelné zvažovat také různé veřejné aktivity, které by představu o sociálních službách pomohly zprostředkovat (Sarkissian, Bunjamin-Mau, 2009).
Literární soutěž jako součást komunitního plánování
Právě ve městech a obcích, kde komunitní plánování nesklouzává k pouhému přesvědčování uživatelů služeb, aby se čas od času dostavili na jednání některé z pracovních skupin a byla takto formálně splněna "povinnost mít v plánování uživatele", hledají organizátoři vlastní cesty a způsoby, jak náročnou tematiku plánování služeb širší veřejnosti přiblížit. Jedním z takových měst je také Znojmo.
V rámci komunitního plánování sociálních služeb na Znojemsku byla vyhlášena literární soutěž na téma ,,Jak můžu pomoci druhému?". Celý tento nápad zorganizovat a vyhlásit soutěž vyplynul v rámci příprav akce, která se každoročně ve Znojmě pořádá, a tou je Den sociálních služeb aneb jeden svět pro všechny.
V průběhu setkávání členů komunitního plánování, kterými jsou zástupci z řad uživatelů, poskytovatelů, zadavatelů sociálních služeb a také lidé z řad široké veřejnosti, vzešel v roce 2010 podnět uspořádat, v rámci celorepublikového Týdne sociálních služeb ČR, ve městě Znojmě veletrh sociálních služeb. Cílem bylo představit jednotlivé organizace nabízející sociální služby občanům na Znojemsku a přiblížit tak problematiku sociální oblasti, která je v očích veřejnosti oblastí neznámou.
První ročník se podařilo se zapojením všech zainteresovaných stran zorganizovat v průběhu dvou měsíců a své služby zde představilo 14 registrovaných poskytovatelů sociálních služeb. Myšlenka pořádání tohoto veletrhu se setkala s pozitivním ohlasem a v roce 2013 se konal již 4. ročník Dne sociálních služeb, do kterého se zapojilo celkem 23 organizací poskytujících sociální služby a dalších souvisejících organizací, které svou činností navazují na registrované sociální služby či je nějakým způsobem doplňují.
Členové komunitního plánování se nespokojili pouze s představováním nabídky poskytovaných služeb, ale chtějí sociální oblast pro širokou veřejnost dělat atraktivnější a zajímavější. Z tohoto důvodu se do programu postupně začaly přidávat různé akce, jako jsou přednášky na odborná témata a v posledním ročníku kromě přednášek také Literární soutěž na téma, které bylo vybráno právě členy komunitního plánování, ,,Jak můžu pomoci druhému?".
Soutěžící texty charakterizuje naivita i zkušenost stáří
I když byl na zaslání příspěvků pouze jeden prázdninový měsíc, sešlo se celkem 14 písemných prací. Tyto příspěvky byly od různých cílových skupin obyvatel v různé věkové kategorii.
Zapojily se osoby ve věku od 9 do 65 let a mezi zapojenými občany byli také klienti využívající sociální služby.
Díky zapojení představitelů města Znojma do hodnocení soutěžních textů měli i oni sami možnost přesvědčit se o potřebě pomoci a podpory, kterou přináší nejen každá jednotlivá osoba, ale také organizace v pomáhajících profesích. Na pořádání této literární soutěže lze nahlížet z několika možných perspektiv. V první řadě je to samozřejmě perspektiva obsahu samotných příspěvků vypovídajících - někdy s dětskou naivitou, někdy se zkušeností stáří, někdy s pocitem bezvýchodnosti situace - o rozmanitém spektru obtížných životních situací, ve kterých se může člověk ocitnout. Některé zajímavé texty zde prezentujeme se svolením autorů.
„Jak můžu pomoci druhému?" pan Marcel, 27 let To je přesně ono paní H.K., 47 let Jak můžu pomoci druhému? pan Jan, 43 let |
Literární soutěž přinesla mnoho zajímavých zjištění
Z hlediska procesu komunitního plánování je třeba věnovat pozornost podrobnějšímu hodnocení této akce, kdy objevíme řadu zjištění, která mohou představovat významný impulz k otevření dalších možností spolupráce v oblasti sociálních služeb. Mezi taková sekundární zjištění patří například informace, že v lokalitě se úspěšně a systematicky rozvíjí potenciál dobrovolnictví, nebo poznatek, že v lokalitě žijí senioři ochotní věnovat čas na poskytnutí pomoci svým osamělým vrstevníků a zajímají se o možnosti pomoci ve svém okolí, nebo zjištění, že také lidé s mentálním handicapem zvládnou při vhodné asistenci vyjádřit svůj názor, nebo poznání, že člověk bez vlastního domova dovede být vnímavý k situaci druhých. V neposlední řadě je třeba zmínit rozšíření povědomí členů hodnotící komise - někteří měli poprvé možnost uvědomit si, jakou roli sociální služby vlastně plní.
A přitom šlo jenom o obyčejnou literární soutěž v jednom horkém prázdninovém měsíci.
Kateřina Kubalčíková,
metodička komunitního plánování
Lucie Rocková,
koordinátorka komunitního plánování města Znojmo
Použité zdroje:
KIRST-ASHMAN, K. K., HULL, Jr., G. H. Generalist Practice with Organizations and Communities. Belmont: Brooks/Cole, 2009. SARKISSIAN, W., BUNJAMIN-MAU, W. SpeakOut. The Step-by-Step Guide to SpeakOuts and Community Workshops. London: Earthscan, 2009.
Zákon č.l0812006 Sb., o sociálních službách.