LÁSKA Michaela Hanekeho
v Kině Svět 14.-17. února
(vstupné 90,-Kč, na telefonu 515 261 271 je možno dohodnout skupinové projekce v jiné době)
Proč film vidět... ?
Výchozí situace Lásky: žena (Emmanuelle Riva) v pokročilém věku ochrne na pravou část těla. Její celoživotní partner (Jean-Louis Trintignant) cítí za povinnost postarat se o ni až do jejího konce. Haneke brání klasické rodinné hodnoty a říká, že člověk by měl ze života odejít ve společnosti svých blízkých. Odsuzuje tak přístup, že se „nepoužitelný" člověk, omezující a obtěžující okolí, odsune do domova důchodců či do jiného zaopatřovacího zařízení. Toto ve filmu jednak nepřímo zazní, jednak je to vyúsťující myšlenkou Lásky.
Děj je jednoduchý, lineární, bez oklik. S nemocnou se seznamujeme na počátku její nemoci, opouštíme ji krátce po „domácím pohřbu". Haneke sleduje vývoj choroby: momenty vyrovnání se s onemocněním, boj, kdy existuje naděje na lepší příští, a nakonec plné odevzdání se a propad do prázdna. Zajímá ho souvislost mezi fyzickým a psychickým rozkladem osobnosti. Vypráví atmosférou: dlouhými, pro sebe typickými záběry. Film plyne pozvolna, divákovi vše dochází postupně.
Pouze málo současné tvorby řeší realitu zestárlých, zešedivělých a nemocemi trpících lidí. To se netýká jen kinematografie: ani média se této cílové skupině důsledněji nevěnují. Právě proto je Láska snímek důležitý. Filmy vás vezme za zavřené dveře; ukáže něco, co možná ani nechceme vidět, něco, před čím zavíráme oči. A přitom se to zřejmě dotkne každého z nás.
Ocenění:
Po Zlaté palmě z Cannes 2012 si snímek Láska rakouského režiséra Michaela Hanekeho odnáší další prestižní ceny. Celkem čtyři ocenění mu přiřkli porotci Evropských filmových cen:
Nejlepší film ¨C scénář a režie M. Haneke, produkce Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka a Michael Katz, Nejlepší režie ¨C Michael Haneke, Nejlepší herečka ¨C Emmanuelle Riva, Nejlepšího herec ¨C Jean-Louis Trintignant.